kolory tablic rejestracyjnych

Co oznaczają kolory tablic rejestracyjnych?

Spis treści


Tablice rejestracyjne pełnią bardzo ważną funkcję w każdym pojeździe. Ich podstawowym zadaniem jest umożliwianie identyfikacji danego samochodu, gdyż zawierają szereg istotnych informacji. Na polskich drogach można jednak spotkać się z różnymi tablicami, które posiadają odmienne kolory czy też wymiary. Jak zatem rozpoznać, kto akurat jedzie przed nami? Odpowiedź na to pytanie przedstawimy w dzisiejszym artykule.

Standardowe tablice rejestracyjne i ich najważniejsze elementy

Zwyczajne tablice mające białe tło, czarną czcionkę oraz niebieski fragment po lewej stronie są najczęściej spotykane. Obowiązują od 31 marca 2000 roku, jednak mogą różnić się w zależności od daty rejestracji pojazdów. Najnowsze (wydawane od 1 stycznia 2018 roku) posiadają symbol Unii Europejskiej na niebieskim tle i nalepce legalizacyjnej. Ich pierwsza litera stanowi wyróżnik województwa, a jedna lub dwie kolejne – miasta albo powiatu. Pomiędzy literami a wyróżnikiem danego pojazdu znajduje się nalepka legalizacyjna. Wymiary tablic są różne w zależności od typu maszyny.

Rodzajem tablic zwyczajnych są tablice indywidualne, w których litery układają się na przykład w nazwę firmy albo imię właściciela. Ich zakup jest możliwy w przypadku pierwszej rejestracji samochodu lub przeprowadzki do innego miasta. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w wydziale komunikacji. Kierowca może wówczas wybrać 3-5 dowolnych znaków, jednak niedozwolone jest, aby układały się one w wyraz wulgarny czy obraźliwy. Należy również pamiętać o tym, że stworzenie tablicy indywidualnej wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości 1000 zł.

co oznaczają kolory tablic

Żółte, niebieskie, zielono-czarne…

Poza zwyczajnymi czarno-białymi tablicami rejestracyjnymi istnieją również ich inne rodzaje. Mowa tu o tablicach:

  • zielono-czarnych – znajdują się na samochodach elektrycznych oraz zasilanych wodorem; wprowadzone zostały 1 stycznia 2020 roku, jednak osoby mające tablice wydane na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów mogą nadal z nich korzystać;
  • biało-czerwonych – to tablice tymczasowe, które są wydawane na 30 dni (z możliwością jednorazowego przedłużenia o 14 dni) w przypadku wywozu auta za granicę, jego przejazdu z miejsca zakupu do Polski czy też przejazdu dotyczącego wykonania badań technicznych albo serwisu;
  • żółtych – są przeznaczone dla samochodów zabytkowych, czyli mających powyżej 25 lat, z serii modeli nieprodukowanych od minimum 15 lat; sam pojazd musi być natomiast zgodny z oryginałem w przynajmniej 75%;
  • biało-zielonych – są to profesjonalne tablice rejestracyjne, z których mogą korzystać przedsiębiorstwa produkujące, dystrybuujące albo badające pojazdy, które nie zostały wcześniej zarejestrowane, a także jednostki badawcze danego producenta samochodów; używa się ich podczas jazd testowych;
  • niebieskich – znajdujących się na autach używanych przez służby dyplomatyczne, urzędy konsularne czy organizacje międzynarodowe; zawierają cyfry określające państwo oraz przeznaczenie samochodu.

Poza tablicą rejestracyjną każdy pojazd musi posiadać również nalepkę legalizacyjną oraz nalepkę kontrolną, a w przypadku rejestracji tymczasowej – nalepkę ważności tablicy rejestracyjnej.

Rejestracja pojazdów z profesjonalną pomocą

Zapraszamy do kontaktu z naszą kadrą pracowniczą w celu skorzystania z profesjonalnego wsparcia w procesie rejestracji samochodu. Ofertę kierujemy do właścicieli aut nowych i używanych, a także zabytkowych czy sprowadzonych z zagranicy. W sposób szybki i prawidłowy zrealizujemy wszelkie czynności urzędowe.


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie są standardowe tablice rejestracyjne w Polsce?

Standardowe tablice mają białe tło, czarną czcionkę i niebieski fragment po lewej stronie. Obowiązują od 31 marca 2000 roku i różnią się w zależności od daty rejestracji pojazdu.

Do jakich pojazdów przeznaczone są zielono-czarne tablice rejestracyjne?

Zielono-czarne tablice znajdują się na samochodach elektrycznych oraz zasilanych wodorem, wprowadzone zostały 1 stycznia 2020 roku.

Czym są biało-czerwone tablice rejestracyjne?

Biało-czerwone tablice to tymczasowe tablice rejestracyjne wydawane na 30 dni z możliwością przedłużenia o 14 dni, głównie na potrzeby wywozu auta za granicę lub przejazdu na badania techniczne.

Jakie pojazdy używają żółtych tablic rejestracyjnych?

Żółte tablice są przeznaczone dla samochodów zabytkowych, które mają powyżej 25 lat i pochodzą z serii modeli nieprodukowanych od minimum 15 lat.

Do czego służą biało-zielone tablice rejestracyjne?

Biało-zielone tablice są profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi używanymi przez przedsiębiorstwa produkujące, dystrybuujące lub badające pojazdy, które nie zostały wcześniej zarejestrowane, oraz jednostki badawcze producentów samochodów.

Oceń stronę

Ostatnie wpisy

nowy samochód w salonie

Czy mogę kupić pojazd w Polsce bez ważnego ubezpieczenia OC?

opuszczony samochód bez ubezpieczenia OC na tle gór

Czy muszę płacić ubezpieczenie OC, jeśli pojazd jest nieużywany lub uszkodzony?

pojazd zarejestrowany w Polsce

Jak sprawdzić, czy pojazd jest ubezpieczony w Polsce po numerze rejestracyjnym?

Formalności, które należy zrobić po sprzedaży samochodu

Jakich formalności muszę dokonać po sprzedaży auta?

obowiązek naliczania podatku akcyzowego na samochód sprowadzany z USA

Zasady naliczania podatku akcyzowego za samochody sprowadzone z USA

keyboard_arrow_up