kalkulator OC pomoże oszczędzić

Czego nie powie nam kalkulator OC?

Spis treści


Kalkulator Internetowy, dzięki któremu obliczamy składki ubezpieczenia OC, dostarcza podstawowej wiedzy o polisie, jednak przede wszystkim stanowi niewiele więcej niż porównywarkę cen oferowanych za OC przez dostępne na rynku towarzystwa ubezpieczeniowe. Zakładać więc trzeba, że wielu informacji w kalkulatorze OC się nie znajdzie, wobec czego poniżej przedstawiamy te, do których należy docierać innymi drogami.

Ważne dane o ubezpieczeniu nieobecne w kalkulatorze OC

Kalkulator OC z pewnością stanowi najwygodniejszą formę zakupu ubezpieczenia oraz najczęściej w tym celu wykorzystywaną. To co w nim najistotniejsze to – cena – która bezwzględnie jest najistotniejszym elementem, na który zwraca się w nim uwagę. Nie można jednak pominąć faktu, iż kalkulator wielu informacji nie podaje. To właśnie sprawia, że prezentowana w nim cena może być myląca.

Informacje, których nie odnajdziemy w kalkulatorze OC dotyczą:

  1. kalkulator OCrzeczywistych różnic w ubezpieczeniach – zdaje się, że przeczy to celowi istnienia kalkulatorów (tu porównywarek), jednak faktem jest, że nie są one aktualizowane co chwilę, zatem gdy sprawdzamy w nich cenę w rzeczywistości warunki OC u danego ubezpieczyciela mogły się już zmienić,
  2. pewnych ukrytych danych, które dotyczą warunków zapisanych „małym drukiem”, a te można jedynie odczytać z tzw. OWU – ogólnych warunków ubezpieczenia, które znaleźć możemy wyłącznie na papierowej umowie,
  3. opłat całościowych, dotyczących kosztów ubezpieczenia na przestrzeni kolejnych lat – koszty ubezpieczenia można rozpatrywać w stosunku od braku zniżek do osiągnięcia maksymalnych, szczególnie gdy dotyczy to pierwszego samochodu, a wobec tego można uznać, że okres ten jest całkowitą opłatą za ubezpieczenie; patrząc w ten sposób możemy odnaleźć w na przestrzeni kilku lat znaczące różnice finansowe między różnymi biurami, które m.in. ukryte są pod początkowymi, niskimi opłatami za składkę roczną,
  4. podobnie kalkulator nie poinformuje o tym, w jakim stopniu zmieniają się składki na przestrzeni czasu, co sprowadza się do poprzednio opisywanego skutku – braku wiedzy na temat rzeczywistych opłat na przestrzeni dłuższego czasu,
  5. zniżki za posiadanie dzieci – którą honorują niektóre towarzystwa wychodząc z założenia, że rodzice jeżdżą ostrożniej, zatem nie w każdym kalkulatorze może być uwzględniona,
  6. i naszego komfortu – który jest ściśle związany z traktowaniem klienta przez ubezpieczyciela; nierzadko zdarza się, że wypłaty odszkodowań następują po długim czasie, wyceny szkód są niezadowalające, proponuje się nam warunki, na które ciężko przystać.

Przez powyższe warto zawsze korzystając z kalkulatora OC zrobić dodatkowe rozeznanie we wszystkich aspektach ubezpieczenia, gdyż tylko wtedy będziemy mieć pewność warunków, na jakie przystajemy.

Kalkulator OC a porównywarka ubezpieczeń

W Internecie możemy zdobyć wiele informacji potrzebnych do podjęcia decyzji o wykupieniu określonej polisy. Aczkolwiek nie jest to droga zalecana. Osobiście uważamy, że najdogodniejszą drogą dla kupującego jest dokładny research internetowy, po którym wybrane wstępnie towarzystwa są jeszcze dokładniej sprawdzane w biurze ubezpieczeń. Temu służą właśnie porównywarki – wybraniu kilku biur, których oferty wydają się najkorzystniejsze.

Następnie możemy skorzystać z kalkulatorów OC owych biur, by dokładniej policzyć składkę OC. Aczkolwiek należy pamiętać, że wszystkie te zabiegi nigdy nie ukażą nam w pełni oferty i jej pisanych drobnym drukiem szczegółów, wśród których wiele wyżej wymieniliśmy. Dlatego ostatecznie warto udać się do biura ubezpieczeń i przed zakupem polisy poradzić się neutralnego – obsługującego wiele biur – specjalisty.


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie dane nie są uwzględniane przez kalkulator OC?

Kalkulator OC nie uwzględnia pewnych danych, takich jak ukryte koszty, zniżki za posiadanie dzieci, oraz ogólne warunki ubezpieczenia zapisane „małym drukiem”.

Dlaczego kalkulator OC może być mylący?

Kalkulator OC może być mylący, ponieważ nie uwzględnia rzeczywistych różnic w ubezpieczeniach oraz może nie być na bieżąco z aktualnymi warunkami ubezpieczycieli.

Czy kalkulator OC informuje o kosztach na przestrzeni lat?

Nie, kalkulator OC nie informuje o kosztach ubezpieczenia na przestrzeni kolejnych lat ani o zmianach składek w czasie.

Jak kalkulator OC wpływa na wybór ubezpieczyciela?

Kalkulator OC pomaga wstępnie porównać oferty, ale nie pokazuje wszystkich szczegółów, dlatego ostateczny wybór ubezpieczyciela powinien być poprzedzony dodatkowym researchem i konsultacją.

Czy kalkulator OC uwzględnia zniżki za posiadanie dzieci?

Nie wszystkie kalkulatory OC uwzględniają zniżki za posiadanie dzieci, mimo że niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują takie zniżki.

Oceń stronę

Ostatnie wpisy

zmiany w rejestracji pojazdów

ISTOTNE ZMIANY W REJESTRACJI POJAZDÓW OD STYCZNIA 2024 ROKU

Pojazd sprowadzony z Holandii

Polskie Tablice, Holenderski Samochód: Jak Sprowadzić i Zarejestrować Pojazd z Holandii

Zmiany dotyczące rejestracji samochodów

Zmiany dotyczące rejestracji samochodów w 2024 roku

kolory tablic rejestracyjnych

Co oznaczają kolory tablic rejestracyjnych?

Rejestracja auta starego Gdańsk

Rejestracja samochodu bez wychodzenia z domu

keyboard_arrow_up