Rejestracja samochodu używanego Gdynia

Koszty rejestracji samochodu z zagranicy

Jeśli już zdecydowaliśmy się na sprowadzenie samochodu spoza granic terytorium Rzeczpospolitej, musimy liczyć się koniecznością przebrnięcia przez wszystkie obowiązujące procedury. Zobacz, jakich obowiązków musisz dopilnować i ile kosztuje proces rejestracji samochodu z zagranicy.

Tłumaczenie dokumentów

Pierwszą kwestią są tłumaczenia. Przepisy prawa polskiego mówią wyraźnie o tym, że dokumenty rejestrowanego pojazdu muszą być napisane w języku polskim. Nie wystarczy jednak, aby przełożenia na język ojczysty dokonał na przykład sąsiad, znający potrzebny nam język obcy.

Przepisy jasno regulują konieczność wykonania przysięgłego tłumaczenia dokumentów. Czyli wykonanego przez tłumacza, figurującego na oficjalnej liście Ministra Sprawiedliwości. Takie tłumaczenie, co jasne, będzie kosztować więcej. Daje to natomiast Klientowi gwarancję jakości jego wykonania. Tłumacz przysięgły wykonujący zlecenie, bierze na siebie odpowiedzialność prawną za ewentualne problemy wynikające z błędów w tłumaczeniu.

Nie ma też jednej stawki za przekład dokumentów. Zależne jest to od ich ilości i objętości. Cena jest zazwyczaj ustalana indywidualnie.

Akcyza i koszty urzędowe przy rejestracji samochodu

Jeśli chcemy móc od razu poruszać się nowym nabytkiem po polskich drogach, to niezbędne jest wykonanie badania technicznego pojazdu. Koszt w tym wypadku jest ujednolicony i wynosi 169 zł. W odróżnieniu od corocznych obowiązkowych badań, w tym wypadku otrzymujemy pisemne potwierdzenie ich wykonania.

Rejestracja samochodu z zagranicy sprowadzonego Gdynia

Kolejnym kosztem jest opłacenie akcyzy. Ta zależy od dwóch kwestii: pojemności silnika i wartości rynkowej samochodu. Pojazdy z silnikiem do 2000 cm są objęte podatkiem w wysokości 3,1%, jednak jeśli nasz nowy nabytek ma motor o większej pojemności – wysokość akcyzy to 18,6%.

Pozostały wciąż przed nami urząd skarbowy i wydział komunikacji. W tym pierwszym – jeśli jesteśmy zwolnieni z opłaty podatku VAT – zapłacimy jedynie 160 zł + 16 zł opłaty skarbowej. Jeśli owe zwolnienie nas nie dotyczy, nasz koszt należy wyliczyć mnożąc kwotę na dowodzie zakupu o kurs waluty obowiązujący w dniu poprzedzającym jej wystawienie i dodać 23% z kwoty akcyzy.

Kiedy przebrniemy przez wszystkie opłaty, pozostaje rejestracja samochodu w wydziale komunikacji. Jej koszt dla pojazdów sprowadzonych z zagranicy to 256 zł + 17 zł opłaty skarbowej.

Jak uprościć całą procedurę

Cała procedura, łącznie z wypełnieniem wszystkich niezbędnych do rejestracji samochodu dokumentów, jest niestety dość długotrwała i angażująca. Istnieje możliwość przekazania całej operacji wyspecjalizowanej firmie. Rola Klienta kończy się wówczas na przekazaniu jeszcze nieprzetłumaczonych dokumentów oraz podpisaniu upoważnienia do reprezentacji w urzędach. Rejestracja samochodu przebiega wówczas bez jego udziału i trwa zazwyczaj kilka dni roboczych. Można więc niewielkim kosztem wykonać kompleksowo całą operację w bardzo wygodny sposób.