Rejestracja pojazdów firmowych nowych Gdańsk

Rejestracja pojazdów firmowych

Czy każdy przedsiębiorca może dokonać rejestracji pojazdów na firmę? Jakie warunki należy spełnić wpisując samochód na listę środków trwałych? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym wpisie.

Kto może dokonać rejestracji pojazdów na firmę

Podstawą rejestracji samochodu na firmę jest posiadanie osobowości prawnej. Wykluczeni zatem z tej możliwości są osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą i wspólnicy w spółkach cywilnych. Brak możliwości rejestracji pojazdów na firmę nie jest równoznaczny z niemożnością uznania go za środek trwały.

Aby móc w tym wypadku dokonywać odliczeń amortyzacyjnych, należy spełnić kilka warunków. Samochód zarejestrowany będzie na osobę cywilną (właściciela jednoosobowej działalności gospodarczej lub wspólnika w spółce cywilnej). Żeby mógł być wpisany na listę środków trwałych – musi spełniać określone w prawie wymogi:

  • należy być jego właścicielem lub współwłaścicielem,
  • w dniu zgłoszenia samochód musi być całkowicie zdatny do użytkowania,
  • musi być nabyty we własnym zakresie,
  • musi być wykorzystywany w ramach działalności firmy,
  • trzeba określić szacowany czas jego użytkowania (nie krócej niż rok).

Zasady odliczania VAT

W przypadku chęci odliczenia podatku VAT od kosztów związanych z eksploatacją samochodu, przedsiębiorca ma do wyboru dwie opcje. Jeśli samochód jest używany w tak zwanym cyklu mieszanym, czyli oprócz działalności firmy jest eksploatowany również prywatnie, odliczyć można 50% podatku VAT.

Inaczej wygląda sytuacja, gdy samochód jest wykorzystywanych wyłącznie w ramach działalności firmy. Wówczas należy taki pojazd zgłosić w urzędzie skarbowym poprzez druk VAT-26. Należy w nim również określić sposób użytkowania samochodu. Po odpowiednim zgłoszeniu, zyskuje się pełne prawo do odliczania 100% podatku VAT od wydatków eksploatacyjnych, takich jak:

  • paliwo,
  • naprawy,
  • zakup opon,
  • zakup części eksploatacyjnych,
  • opłaty parkingowe i autostradowe.

Dodatkowym obowiązkiem w takiej sytuacji jest prowadzenie tzw. kilometrówki.

Ubezpieczenia OC i AC pojazdów firmowych

Jeśli chodzi o odliczanie kosztów ubezpieczenia OC i AC pojazdów firmowych, sprawa nie jest tak prosta, jakby się wydawało. Ubezpieczenie dzielimy na obowiązkowe OC (odpowiedzialność cywilna) i dobrowolne AC (autocasco) i NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków). Nie ma problemu z odliczeniem od kosztów firmowych obowiązkowej części, podlega mu cała kwota składki.

Rejestracja pojazdów firmowych różnych typów Gdańsk

W wypadku formy ubezpieczenia rozszerzonej o dobrowolne AC i NNW, istnieją regulacje ograniczające możliwość ich rozliczenia do pewnych kwot. Aby sprawdzić, do jakiej wartości część dobrowolna może zostać odliczona, należy wyliczyć to według schematu:

(20 000 euro przeliczone na zł / wartość pojazdu przyjęta do ubezpieczenia) x wysokość opłaconej składki = składka rozliczana.

Przykład: Koszt ubezpieczenia AC samochodu wartego 150 tysięcy zł wyniósł 2500 zł. Kurs Euro tego dnia wynosi 4,28. Zaczynamy od wyliczenia wartości 20 tysięcy Euro:

20.000 x 4.28 = 85,600 zł

(85.600 / 150.000) x 2500 = 1427

Czyli w tym wypadku przedsiębiorca odliczyć może z kwoty zapłaconego AC 1427 zł.

Jak widać rejestracja pojazdów na firmę nie jest dostępna dla każdego. Jednak spełniając odpowiednie obowiązki, nawet jeśli właścicielem samochodu jest osoba cywilna, możemy amortyzować koszty ich użytkowania.

Oceń stronę

Ostatnie wpisy

zmiany w rejestracji pojazdów

ISTOTNE ZMIANY W REJESTRACJI POJAZDÓW OD STYCZNIA 2024 ROKU

Pojazd sprowadzony z Holandii

Polskie Tablice, Holenderski Samochód: Jak Sprowadzić i Zarejestrować Pojazd z Holandii

Zmiany dotyczące rejestracji samochodów

Zmiany dotyczące rejestracji samochodów w 2024 roku

kolory tablic rejestracyjnych

Co oznaczają kolory tablic rejestracyjnych?

Rejestracja auta starego Gdańsk

Rejestracja samochodu bez wychodzenia z domu

keyboard_arrow_up