Rejestracja pojazdów nowych Sopot

Jak przebiega rejestracja pojazdów nowych i używanych

Spis treści


Kupno nowego samochodu w sposób oczywisty wiąże się z urzędowymi obowiązkami, dotyczącymi jego rejestracji. Jest to niezbędne, aby nasz nowy zakup został dopuszczony do ruchu drogowego. Przeczytaj o regulacjach i obowiązkach dotyczących rejestracji pojazdów, zarówno nowych jak i z tych z rynku wtórnego.

Rejestracja nowych pojazdów

Na wstępie należy zaznaczyć, jakie pojazdy są według polskiego prawa uznawane za fabrycznie nowe. Muszą one spełniać jeden z dwóch warunków:

  • zarejestrowany przebieg jest mniejszy niż 6000 kilometrów,
  • od momentu dopuszczenia go do użytku nie minęło 6 miesięcy.

Rejestracja takich samochodów, zakupionych w polskich salonach, jest dużo prostsza. Wszystkie niezbędne do rejestracji dokumenty powinniśmy otrzymać w miejscu zakupu.

Jedynym z dokumentów, jaki musimy wówczas przedstawić w urzędzie komunikacji, jest wyciąg ze świadectwa homologacji samochodu wydany przez właściwy organ państwa członkowskiego Unii Europejskiej lub odpis decyzji zwalniającej z tej homologacji.

Jeżeli auto zostało wyprodukowane poza granicami UE, będziemy również potrzebować informacji o odprawie celnej. Salon, w którym dokonujemy zakupu, jest zobowiązany do wydania potwierdzenia opłaty akcyzy lub oświadczenia o posiadaniu jego oryginału.

Ostatnimi elementami, niezbędnymi do rejestracji pojazdu, są dowód zakupu, karta pojazdu i oczywiście wypełniony wniosek.

Rejestracja pojazdów używanych

W przypadku nabycia samochodu z rynku wtórnego obowiązków kupującego jest nieco więcej. Przede wszystkim nabywając takie auto sami musimy dopilnować kwestii przekazania nam wszystkich niezbędnych do przerejestrowania samochodu dokumentów od poprzedniego właściciela. Również spisanie odpowiedniej umowy leży w naszym interesie. Na szczęście w Internecie bez problemu znaleźć można wzór umowy kupna-sprzedaży.

Lista dokumentów potrzebnych do rejestracji pojazdów używanych:

  • oryginał umowy kupna-sprzedaży,
  • dowód rejestracyjny poprzedniego właściciela,
  • karta pojazdu,
  • polisa ubezpieczeniową,
  • dowód osobisty,
  • stare tablice rejestracyjne.

W praktyce jest wiele zmiennych wpływających na powyższą listę. Jeśli stare tablice mają takie samo oznaczenie terytorialne (ten sam powiat) wystarczy zmiana naklejek legalizacyjnych. Oszczędzamy dzięki temu 100,50 zł.

Rejestracja pojazdów używanych starych Sopot

Jeśli sprzedający nie przekazał nam karty pojazdu – musimy liczyć się z dodatkowym kosztem 75 zł za jej wydanie. W przypadku kiedy nasz nowy nabytek nie posiada aktualnej, obowiązkowej polisy OC, należy wypełnić oświadczenie, w którym zobowiązujemy się do jak najszybszego jej zakupu. W dowodzie rejestracyjnym powinny znajdować się aktualne badania techniczne pojazdu, zostaną one wówczas przepisane do nowego dowodu. Jeśli jednak ich nie ma, należy umieścić w dokumentach także decyzję o tymczasowym wyłączeniu z ruchu drogowego.

Rejestracja pojazdów jest więc znacznie prostsza w wypadku aut zakupionych w salonach, gdyż gotowy plik dokumentów otrzymujemy od sprzedawcy. Jeśli nie chcemy przechodzić przez całą procedurę sami, to zarówno w przypadku rejestracji pojazdów nowych, jak i używanych, możemy zlecić to firmie, która wykona za nas wszystkie urzędowe obowiązki.


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji nowego pojazdu?

Do rejestracji nowego pojazdu potrzebne są: wyciąg ze świadectwa homologacji, potwierdzenie opłaty akcyzy (dla pojazdów spoza UE), dowód zakupu, karta pojazdu oraz wypełniony wniosek.

Jakie są wymagania dla pojazdów uznawanych za nowe?

Pojazdy uznawane za nowe muszą mieć przebieg mniejszy niż 6000 km lub być używane krócej niż 6 miesięcy.

Co jest wymagane do rejestracji pojazdu używanego?

Do rejestracji pojazdu używanego potrzebne są: oryginał umowy kupna-sprzedaży, dowód rejestracyjny, karta pojazdu, polisa ubezpieczeniowa, dowód osobisty oraz stare tablice rejestracyjne.

Jakie są dodatkowe koszty związane z rejestracją pojazdu używanego?

Dodatkowe koszty mogą obejmować wydanie karty pojazdu (75 zł) oraz zakup polisy OC, jeśli pojazd jej nie posiada.

Czy można zlecić rejestrację pojazdu firmie zewnętrznej?

Tak, zarówno rejestrację nowych, jak i używanych pojazdów można zlecić firmie, która wykona wszystkie urzędowe obowiązki.

Oceń stronę

Ostatnie wpisy

zmiany w rejestracji pojazdów

ISTOTNE ZMIANY W REJESTRACJI POJAZDÓW OD STYCZNIA 2024 ROKU

Pojazd sprowadzony z Holandii

Polskie Tablice, Holenderski Samochód: Jak Sprowadzić i Zarejestrować Pojazd z Holandii

Zmiany dotyczące rejestracji samochodów

Zmiany dotyczące rejestracji samochodów w 2024 roku

kolory tablic rejestracyjnych

Co oznaczają kolory tablic rejestracyjnych?

Rejestracja auta starego Gdańsk

Rejestracja samochodu bez wychodzenia z domu

keyboard_arrow_up