Spis treści
- Istotne kwestie podczas rejestracji pojazdów nowych i używanych
- Czas oczekiwania na rejestrację pojazdów nowych i używanych
- Oszczędzaj czas, powierz rejestrację pojazdów nowych i używanych naszej firmie w Gdańsku
- Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
- Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji pojazdu nowego z zagranicy?
- Jakie dokumenty są wymagane do rejestracji używanego pojazdu z zagranicy?
- Jak przebiega rejestracja nowego pojazdu zakupionego w Polsce?
- Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji używanego pojazdu zakupionego w Polsce?
- Ile trwa proces rejestracji pojazdu?
Działania związane z rejestracją pojazdów nowych i używanych przebiegają zawsze wieloetapowo, a odpowiednie przygotowanie do wizyt w urzędach sprawia, że można znacznie skrócić czas poszczególnych procedur oraz docelowo także czas oczekiwania na zakończenie rejestracji. Zależnie od statusu Twojego auta oraz aktualnej formy własności, użytkując je jako osoba fizyczna masz obowiązek ubezpieczyć i zarejestrować pojazd. Możesz zrobić to samodzielnie albo skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm usługowych.
Istotne kwestie podczas rejestracji pojazdów nowych i używanych
1. Rejestracja pojazdów nowych z zagranicy
Główna różnica pomiędzy rejestracją pojazdów zakupionych w kraju i za granicą polega na konieczności tłumaczenia dokumentów w drugim przypadku. Kupując auto w innym kraju należy do Wydziału Komunikacji odpowiedniego dla Twojego miejsca zameldowania dostarczyć tłumaczenia dokumentów, sporządzone przez tłumacza przysięgłego lub przez właściwego konsula. Dokumenty te to:
- – dowód własności pojazdu, na przykład umowa sprzedaży, faktura VAT tytułem nabycia auta,
- – świadectwo homologacji, czyli tak zwanej zgodności WE,
- – dowód rejestracyjny, jeżeli auto było zarejestrowane,
- – dowód odprawy celnej, jeżeli samochód sprowadzony został spoza terenu UE.
Popularne są dwujęzyczne umowy kupna i warto o taką zabiegać, aby zmniejszyć koszty tłumaczeń o opłatę za ten konkretny dokument.
Po sprowadzeniu auta do kraju należy stawić się we właściwym Wydziale Komunikacji z:
- – dowodem opłacenia podatku akcyzowego,
- – tłumaczeniami dokumentów wymienionych w trzech powyższych podpunktach,
- – odpowiednim pełnomocnictwem, gdy w imieniu właściciela stawia się osoba trzecia
i złożyć tam wniosek o zarejestrowanie pojazdu.
2. Rejestracja pojazdów używanych z zagranicy
Również w tym przypadku niezbędne są tłumaczenia dokumentów wydanych wcześniejszemu właścicielowi pojazdu za granicą. Analogicznie, powinny to być tłumaczenia przysięgłe lub sporządzone przez konsula, a obejmujące:
- – umowę kupna, fakturę VAT lub inny dokument własności,
- – kartę pojazdu,
- – dowód rejestracyjny,
- – ewentualnie dokument poświadczający przegląd techniczny.
Jeżeli badania techniczne auta są ważne, lecz termin ich ważności nie przekracza roku (maksymalny okres ważności badan technicznych w Polsce), auto nie musi być od razu zawożone do stacji kontroli pojazdów przed wizytą w Wydziale Komunikacji. Konieczne jest natomiast złożenie w urzędzie wniosku o zarejestrowanie pojazdu i dołączenie kompletu załączników, wśród których – poza powyższymi – znaleźć się powinny dokumenty:
- – zaświadczenie o zapłaceniu akcyzy lub o zwolnieniu z tej opłaty (akcyza nie jest płacona od pojazdów nabytych na terenie UE),
- – dowód odprawy celnej, gdy auto zostało sprowadzone spoza terenu UE,
- – ewentualne pełnomocnictwo, gdy w imieniu właściciela formalności dopełnia upoważniona przez niego osoba/firma.
Rejestracja nowego lub używanego auta sprowadzonego spoza Polski odbywa się co do zasady na podstawie oryginalnych dokumentów, dlatego podczas zakupu pojazdu należy wymagać od poprzedniego właściciela lub od komisu samochodowego oryginałów.
3. Rejestracja pojazdów nowych zakupionych w Polsce
Gdy auto zostało zakupione w kraju, procedura rejestracji pojazdów nowych i używanych jest skrócona o kwestie tłumaczeń oraz wizytę w Urzędzie Celnym. Po zakupie nowego samochodu należy jedynie odwiedzić Wydział Komunikacji właściwy dla miejsca zameldowania. W salonie samochodowym przy zakupie wydawane są:
- – faktura zakupu,
- – karta pojazdu,
- – wyciąg ze świadectwa homologacji.
Z tymi dokumentami należy stawić się w Wydziale Komunikacji i złożyć wniosek o rejestrację pojazdu.
4. Rejestracja pojazdów używanych zakupionych w Polsce
W tym przypadku niezbędne jest ustalenie, czy auto było własnością jednej osoby, czy też zostało zarejestrowane na zasadzie współwłasności, ponieważ współwłasność oznacza konieczność uzyskania podpisów wszystkich współwłaścicieli na umowie sprzedaży. W Wydziale Komunikacji złożyć należy wniosek o rejestrację pojazdu i dołączyć do niego:
- – dowód własności pojazdu, czyli wspomnianą wyżej umowę, fakturę VAT lub inny dokument stwierdzający nabycie pojazdu,
- – dowód rejestracyjny oraz kartę pojazdu, jeżeli była wydana,
- – dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa, jeżeli nowego właściciela auta reprezentuje inny podmiot.
Dostarczyć należy również dotychczasowe tablice rejestracyjne.
Czas oczekiwania na rejestrację pojazdów nowych i używanych
Wizyta w Wydziale Komunikacji w sprawie auta nowego lub używanego obejmuje szereg procedur, które – sprawnie przeprowadzone – znacznie skracają czas oczekiwania na stałe tablice rejestracyjne oraz stały dowód rejestracyjny. Pierwsza wizyta w Urzędzie wiąże się z otrzymaniem tymczasowych tablic i tymczasowego dowodu rejestracyjnego. Wydawane są one niezwłocznie.
Ostateczna rejestracja pojazdów nowych i używanych możliwa jest po uregulowaniu kwestii związanych z ubezpieczeniem OC oraz przeglądem technicznym. Po ubezpieczeniu auta i przejściu przeglądu (jeżeli jest wymagany) można stawić się ponownie w Wydziale Komunikacji, dostarczając niezbędne dokumenty/zaświadczenia. Czas oczekiwania na stały dowód rejestracyjny oraz stałą wersję tablic wynosi maksymalnie 30 dni, natomiast w praktyce to zazwyczaj 1-3 tygodnie.
Oszczędzaj czas, powierz rejestrację pojazdów nowych i używanych naszej firmie w Gdańsku
Jako firma Brad – pełnomocnicy naszych Klientów często reprezentujemy ich właśnie na zasadzie pełnomocnictwa podczas rejestracji pojazdów nowych i używanych. W Gdańsku lub w wielu innych miastach możemy zastąpić Ciebie podczas wszelkich urzędowych procedur, również na etapie zakupu pojazdu za granicą. Niewiele zatem trzeba, aby cieszyć się z zakupu auta i z jego pełnoprawnego użytkowania.
Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi
Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji pojazdu nowego z zagranicy?
Do rejestracji pojazdu nowego z zagranicy potrzebne są: dowód własności pojazdu, świadectwo homologacji, dowód rejestracyjny (jeśli auto było zarejestrowane), dowód odprawy celnej, dowód opłacenia podatku akcyzowego oraz tłumaczenia dokumentów.
Jakie dokumenty są wymagane do rejestracji używanego pojazdu z zagranicy?
Niezbędne dokumenty to: umowa kupna, faktura VAT lub inny dokument własności, karta pojazdu, dowód rejestracyjny, dokument poświadczający przegląd techniczny (jeśli dotyczy), dowód opłacenia akcyzy lub zwolnienia z tej opłaty oraz dowód odprawy celnej.
Jak przebiega rejestracja nowego pojazdu zakupionego w Polsce?
Rejestracja nowego pojazdu zakupionego w Polsce wymaga dostarczenia do Wydziału Komunikacji faktury zakupu, karty pojazdu oraz wyciągu ze świadectwa homologacji.
Jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji używanego pojazdu zakupionego w Polsce?
Do rejestracji używanego pojazdu zakupionego w Polsce potrzebne są: umowa kupna, faktura VAT lub inny dokument własności, dowód rejestracyjny, karta pojazdu (jeśli była wydana) oraz dotychczasowe tablice rejestracyjne.
Ile trwa proces rejestracji pojazdu?
Czas oczekiwania na stałe tablice rejestracyjne i stały dowód rejestracyjny wynosi maksymalnie 30 dni, ale zazwyczaj trwa od 1 do 3 tygodni.