Podpis przy rejestracji samochodu używanego

Rejestracja samochodu używanego

Rejestracja samochodu używanego – nasz ekspert podpowiada

Rejestracja samochodu używanego, zwłaszcza, jeśli będziemy to robić po raz pierwszy może się wydać skomplikowanym procesem. Niemniej jednak, jeśli dobrze się do niej przygotujemy, nie będzie to wcale aż tak trudne.

Rejestracja samochodu używanego: Czego się spodziewać?

Rejestracja samochodu używanego niestety nie dokona się sama automatycznie przy nabyciu go od innego właściciela. Podobnie jak przy rejestracji samochodu nowego będzie trzeba wykonać 4 kroki, a mianowicie:

 • – Wstępnie przygotować właściwe dokumenty,
 • – Zgromadzić wszystko, co będzie wymagane w Urzędzie Komunikacji,
 • – Odwiedzić Urząd Komunikacji i dokonać niezbędnych formalności,
 • – Odebrać dowód rejestracyjny.

Rejestracja samochodu używanego: Ważne szczegóły

Rejestracja samochodu używanego wymaga posiadania następujących dokumentów:

 • – Umowy sprzedaży/ darowizny/zamiany lub faktury VAT poświadczającej nabycie samochodu,
 • – Dotychczasowego ważnego dowodu rejestracyjnego,
 • – Jeśli samochód rejestrujemy w innym powiecie – tablic rejestracyjnych do wymiany,
 • – Karty pojazdu (jeżeli została wydana),
 • – Polisę OC od zbywcy samochodu.

Przed wizytą w miejscowym Wydziale Komunikacji trzeba je uporządkować, zrobić kopie, dokonać (przelewem lub w kasie urzędu) niezbędnych opłat według aktualnego cennika oraz wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu. Aby się później nie denerwować, warto wcześniej zadzwonić i zapytać, czy nie ma dużych kolejek, ewentualnie umówić się na dogodny termin.

Idąc do Wydziału Komunikacji, trzeba mieć przy sobie skompletowane dokumenty, wymienione wyżej oraz potwierdzenie uiszczenia koniecznych opłat oraz dowód osobisty lub inny potwierdzający tożsamość – ze zdjęciem. W przypadku, gdy właścicielem samochodu jest więcej niż jedna osoba prywatna, do dopełnienia formalności muszą wszystkie pojawić się w Urzędzie. Jeśli natomiast rejestrujemy samochód na firmę, potrzebny będzie odpis z KRS i ewentualnie upoważnienie do działania w imieniu współwłaścicieli firmy w tym zakresie.

Podobnie jak w przypadku nowego samochodu, rejestrując samochód używany z Urzędu otrzymamy:

 • – Decyzję o czasowej rejestracji pojazdu,
 • – Pozwolenie czasowe – ważne przez okres 30 dni,
 • – Jeśli samochód pochodzi z innego powiatu lub koniecznie chcemy zmiany – nowe tablice rejestracyjne,
 • – Nalepkę kontrolną.

To jednak nie wszystko, bo przed upływem terminu ważności pozwolenia czasowego czeka nas jeszcze jedna, ostatnia wizyta w Wydziale Komunikacji. Po zwrocie pozwolenia tymczasowego i okazaniu ważnej polisy OC, otrzymamy decyzję o rejestracji pojazdu oraz dowód rejestracyjny.

Warto pamiętać, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, na przerejestrowanie samochodu używanego nowy właściciel ma 30 dni od dnia zakupu, ale podatek musi odprowadzić w ciągu dwóch tygodni od dnia nabycia auta.

Rejestracja samochodu używanego: Gdzie uzyskam pomoc?

Gdyby okazało się, że przy rejestracji samochodu używanego na Pomorzu potrzebujesz wsparcia, jesteśmy do Twojej dyspozycji. Niezależnie od tego, który pakiet/element naszej oferty wybierzesz, gwarantujemy, że będziesz zadowolona/y z efektów.