Zmiany dotyczące rejestracji samochodów

Zmiany dotyczące rejestracji samochodów w 2024 roku

Nowe regulacje prawne, które wejdą w życie w 2024 mają na celu ograniczyć niektóre skutki kradzieży tożsamości i wnieść duże zmiany dla kierowców. Jednym z najważniejszych jest zniesienie obowiązku zgłoszenia nabycia pojazdu. Aby uniknąć wysokich kar, należy zgodnie z nowymi przepisami zarejestrować samochód w określonym terminie.

Rejestracja samochodu – zgłoszenie nabycia

Do końca 2023 roku wygląda to w następujący sposób: kupuje się używany samochód zarejestrowany w Polsce i ma się 30-dniowy termin na zgłoszenie zakupu do Starosty/Wydziału Komunikacji (termin został wydłużony w czasie pandemii). Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara finansowa w wysokości od 200 do 1000 zł, jednak wszystkie sprawy można szybko i łatwo załatwić on-line (bez konieczności udawania się do urzędu, co oczywiście też było możliwe). I wbrew powszechnemu przekonaniu zgłoszenie zakupu nie jest równoznaczne z zarejestrowaniem pojazdu, ale to wystarczało aby uniknąć kary.

Jednak po 1 stycznia 2024 r. nie będzie już żadnych obowiązków zgłoszenia nabycia. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami każdy będzie musiał w określonym terminie zarejestrować zakupiony samochód. Wcześniej takie obowiązki (tj. rejestracja samochodów używanych) dotyczyły tylko tych, którzy sprowadzili samochody z innych krajów UE, również tych, które mają polskie tablice. Zatem przepis nakazujący złożenie wniosku o rejestrację nie miał zastosowania do pojazdów zarejestrowanych w Polsce, ani do pojazdów na terenie Stanów Zjednoczonych, Kanady i Szwajcarii. Od 2024 roku takie przepisy będą obowiązywać.

Rejestracja samochodu - zgłoszenie- nabycia

Rejestracja pojazdu w ciągu 30 dni

Od 1 stycznia 2024 r. termin rejestracji samochodów używanych będzie wynosił 30 dni w przypadku zakupu przez osobę fizyczną i 90 dni w przypadku, gdy przedsiębiorca zajmuje się zawodowo handlem (obrotem) samochodami używanymi.
Nowe przepisy nie mają zastosowania w niektórych przypadkach (np. w przypadku sprzedaży przed upływem terminu na złożenie wniosku o rejestrację). Jak już wspomniano, obowiązek informowania o nabyciu zostanie zniesiony, natomiast obowiązek zgłoszenia zbycia samochodu pozostanie. Ma się na to 30 dni, a jeśli się dopełni się tego terminu, kara wyniesie 250 zł.

Niedopełnienie obowiązku rejestracji używanego samochodu w określonym terminie skutkować będzie karą grzywny w wysokości 500 zł, natomiast niedopełnienie tego obowiązku w terminie 180 dni skutkować będzie karą grzywny w wysokości 1000 zł. W przypadku handlarzy kara za przekroczenie podstawowego terminu 90 dni wynosi 1000 zł, a za przekroczenie 180 dni jest to 2000 zł.

Co z samochodami z czarnymi tablicami rejestracyjnymi?

Obecne przepisy tworzą lukę, która umożliwia kierowcom zgłaszanie nabycia pojazdów bez konieczności ponownej rejestracji. W praktyce oznacza to możliwość zachowania starych oznaczeń. Jest to bardzo ważne dla fanów klasycznych modeli samochodów, których indywidualność dodatkowo podkreślają czarne tablice rejestracyjne. Wprowadzenie obowiązku ponownej rejestracji oznacza konieczność wymiany starych tablic na nowe.

Na obecną chwilę samochody zarejestrowane w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku mają czarne tablice rejestracyjne. Od 1 stycznia 2024 roku nabywcy takich pojazdów będą musieli skorzystać z jednego z trzech rozwiązań:

  • rejestracja pojazdu i wymiana czarnych tablic rejestracyjnych na aktualny wzór,
  • ubieganie się o status samochodu klasycznego (zabytkowego) i nadanie żółtych tablic rejestracyjnych,
  • zgłoszenie nabycia pojazdu.
Oceń stronę

Ostatnie wpisy

zmiany w rejestracji pojazdów

ISTOTNE ZMIANY W REJESTRACJI POJAZDÓW OD STYCZNIA 2024 ROKU

Pojazd sprowadzony z Holandii

Polskie Tablice, Holenderski Samochód: Jak Sprowadzić i Zarejestrować Pojazd z Holandii

kolory tablic rejestracyjnych

Co oznaczają kolory tablic rejestracyjnych?

Rejestracja auta starego Gdańsk

Rejestracja samochodu bez wychodzenia z domu

Ubezpieczenie samochodu nowego Gdańśk

Ubezpieczenie samochodu – zwyżki

keyboard_arrow_up