Zniżki przy ubezpieczeniu samochodu
Po zakupie nowych czterech kółek jednym z pierwszych obowiązków, oprócz rejestracji auta, jest ubezpieczenie samochodu. Rodzajów ubezpieczeń jest niezliczenie wiele, a firmy ubezpieczeniowe różnią się od siebie konkretnymi wymaganiami. Zobacz, od czego zależy ostateczna cena, jaką zapłacisz za obowiązkowe ubezpieczenie Twojego samochodu.
Bonus-Malus – co to jest?
Podczas wyboru ubezpieczenia nieważne, gdzie tego dokonujemy – możemy natrafić na określenie klasyfikacji bonus-malus. Jest to w najprostszym tłumaczeniu punktowa klasyfikacja klienta, która określa wysokość jego zniżek lub zwyżek. Nowi klienci zazwyczaj startują w niej od zera, co oznacza brak dodatkowych opłat ale i również brak ich obniżenia od wartości podstawowej.
Przykładowo, jeśli zaliczymy rok bezszkodowej jazdy – nasza punktacja bonus-malus będzie wynosiła jeden, co przełoży się na 10% zniżek podczas podpisywania przedłużenia umowy o kolejny rok. Adekwatnie do tego, jeśli podczas ostatniego roku doprowadzimy do zdarzenia drogowego z naszej winy, otrzymamy jeden punkt ujemny, która zwiększy bazową cenę ubezpieczenia samochodu o 10%.
Należy zaznaczyć, że każda instytucja zajmująca się ubezpieczeniami samochodów, prowadzi taką klasyfikację według własnych zasad. Aby dowiedzieć się, jakie dokładnie warunki panują w każdej z firm, należy szukać informacji bezpośrednio u źródła.
Kiedy zapłacimy mniej za ubezpieczenie samochodu
Głównym kryterium wyboru ubezpieczenia samochodu przez Polaków jest wciąż cena. A ta może się istotnie różnić, jeśli sprawdzimy ofertę różnych ubezpieczycieli. Recepta na obniżenie wartości ubezpieczenia jest wciąż bardzo prosta, należy utrzymywać jak najdłużej bezszkodową jazdę.
Przez bezszkodową rozumiemy brak stłuczek i wypadków spowodowanych z naszej winy. W sytuacji kiedy bierzemy udział w zdarzeniu drogowym spowodowanym przez innego kierowcę, nie tracimy nic. Jest to więc, poza oczywiście bezpieczeństwem jazdy, bardzo konkretny argument do tego, aby po drogach poruszać się przepisowo i rozważnie.
Firmy udzielające ubezpieczeń dość mocno kierują się statystykami. Dlatego na ostateczną cenę ubezpieczenia OC i AC pojazdów wpływ ma jeszcze kilka dodatkowych czynników:
- wiek – tutaj najlepiej wypadają osoby pomiędzy 40 a 55 rokiem życia;
- ekologiczny silnik – niektórzy ubezpieczyciele doceniają dodatkowo napędy ekologiczne;
- opłacenie składki z góry – zazwyczaj płatność za ubezpieczenie można podzielić na 2 lub 4 raty, jednak wtedy jego ostateczna wysokość wzrasta o kilka lub kilkanaście procent;
- wiek samochodu – właściciele samochodów prosto z salonu również mogą liczyć na obniżenie składki;
- rodzice – kierowców jeżdżących z dziećmi część firm również premiuje dodatkową zniżką;
- płeć – kobiety statycznie prowadzą bezpieczniej, dlatego ich stawka za ubezpieczenie zazwyczaj jest nieco niższa.
Czynników mogących wpłynąć na obniżenie stawki za ubezpieczenie samochodu jest bardzo wiele. Aby więc w pełni poznać ofertę i nie przepłacić, należy zrobić porządny „research” i sprawdzić dokładnie ofertę dostępnych na rynku ubezpieczycieli.