Ubezpieczenie samochodu używanego Gdynia

Zniżki przy ubezpieczeniu samochodu

Spis treści


Po zakupie nowych czterech kółek jednym z pierwszych obowiązków, oprócz rejestracji auta, jest ubezpieczenie samochodu. Rodzajów ubezpieczeń jest niezliczenie wiele, a firmy ubezpieczeniowe różnią się od siebie konkretnymi wymaganiami. Zobacz, od czego zależy ostateczna cena, jaką zapłacisz za obowiązkowe ubezpieczenie Twojego samochodu.

Bonus-Malus – co to jest?

Podczas wyboru ubezpieczenia nieważne, gdzie tego dokonujemy – możemy natrafić na określenie klasyfikacji bonus-malus. Jest to w najprostszym tłumaczeniu punktowa klasyfikacja klienta, która określa wysokość jego zniżek lub zwyżek. Nowi klienci zazwyczaj startują w niej od zera, co oznacza brak dodatkowych opłat ale i również brak ich obniżenia od wartości podstawowej.

Przykładowo, jeśli zaliczymy rok bezszkodowej jazdy – nasza punktacja bonus-malus będzie wynosiła jeden, co przełoży się na 10% zniżek podczas podpisywania przedłużenia umowy o kolejny rok. Adekwatnie do tego, jeśli podczas ostatniego roku doprowadzimy do zdarzenia drogowego z naszej winy, otrzymamy jeden punkt ujemny, która zwiększy bazową cenę ubezpieczenia samochodu o 10%.

Należy zaznaczyć, że każda instytucja zajmująca się ubezpieczeniami samochodów, prowadzi taką klasyfikację według własnych zasad. Aby dowiedzieć się, jakie dokładnie warunki panują w każdej z firm, należy szukać informacji bezpośrednio u źródła.

Kiedy zapłacimy mniej za ubezpieczenie samochodu

Głównym kryterium wyboru ubezpieczenia samochodu przez Polaków jest wciąż cena. A ta może się istotnie różnić, jeśli sprawdzimy ofertę różnych ubezpieczycieli. Recepta na obniżenie wartości ubezpieczenia jest wciąż bardzo prosta, należy utrzymywać jak najdłużej bezszkodową jazdę.

Ubezpieczenie samochodu OC Gdynia

Przez bezszkodową rozumiemy brak stłuczek i wypadków spowodowanych z naszej winy. W sytuacji kiedy bierzemy udział w zdarzeniu drogowym spowodowanym przez innego kierowcę, nie tracimy nic. Jest to więc, poza oczywiście bezpieczeństwem jazdy, bardzo konkretny argument do tego, aby po drogach poruszać się przepisowo i rozważnie.

Firmy udzielające ubezpieczeń dość mocno kierują się statystykami. Dlatego na ostateczną cenę ubezpieczenia OC i AC pojazdów wpływ ma jeszcze kilka dodatkowych czynników:

  • wiek – tutaj najlepiej wypadają osoby pomiędzy 40 a 55 rokiem życia;
  • ekologiczny silnik – niektórzy ubezpieczyciele doceniają dodatkowo napędy ekologiczne;
  • opłacenie składki z góry – zazwyczaj płatność za ubezpieczenie można podzielić na 2 lub 4 raty, jednak wtedy jego ostateczna wysokość wzrasta o kilka lub kilkanaście procent;
  • wiek samochodu – właściciele samochodów prosto z salonu również mogą liczyć na obniżenie składki;
  • rodzice – kierowców jeżdżących z dziećmi część firm również premiuje dodatkową zniżką;
  • płeć – kobiety statycznie prowadzą bezpieczniej, dlatego ich stawka za ubezpieczenie zazwyczaj jest nieco niższa.

Czynników mogących wpłynąć na obniżenie stawki za ubezpieczenie samochodu jest bardzo wiele. Aby więc w pełni poznać ofertę i nie przepłacić, należy zrobić porządny „research” i sprawdzić dokładnie ofertę dostępnych na rynku ubezpieczycieli.


Najpopularniejsze pytania i odpowiedzi

Jakie są główne czynniki wpływające na wysokość składki ubezpieczenia samochodu?

Wysokość składki ubezpieczenia samochodu zależy od kilku czynników, w tym wieku kierowcy, historii bezszkodowej jazdy, rodzaju silnika (ekologiczny napęd może obniżyć składkę), opłacenia składki z góry, wieku samochodu, obecności dzieci w samochodzie oraz płci kierowcy (kobiety często płacą mniej).

Co to jest system Bonus-Malus?

System Bonus-Malus to punktowa klasyfikacja klientów ubezpieczyciela, która wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej. Bezszkodowa jazda skutkuje obniżką składki, podczas gdy szkody z winy kierowcy prowadzą do jej podwyższenia.

Jakie są sposoby na obniżenie kosztów ubezpieczenia samochodu?

Koszty ubezpieczenia można obniżyć poprzez utrzymanie bezszkodowej jazdy, wybór ekologicznego silnika, opłacenie składki z góry, posiadanie nowego samochodu, bycie rodzicem oraz odpowiedni wiek i płeć.

Czy wiek kierowcy wpływa na cenę ubezpieczenia samochodu?

Tak, wiek kierowcy ma znaczenie. Osoby w wieku od 40 do 55 lat zazwyczaj płacą mniej za ubezpieczenie, ponieważ statystycznie powodują mniej wypadków.

Dlaczego kobiety płacą mniej za ubezpieczenie samochodu?

Kobiety statystycznie prowadzą samochody bezpieczniej niż mężczyźni, co przekłada się na niższe składki ubezpieczeniowe w wielu firmach ubezpieczeniowych.

Oceń stronę

Ostatnie wpisy

zmiany w rejestracji pojazdów

ISTOTNE ZMIANY W REJESTRACJI POJAZDÓW OD STYCZNIA 2024 ROKU

Pojazd sprowadzony z Holandii

Polskie Tablice, Holenderski Samochód: Jak Sprowadzić i Zarejestrować Pojazd z Holandii

Zmiany dotyczące rejestracji samochodów

Zmiany dotyczące rejestracji samochodów w 2024 roku

kolory tablic rejestracyjnych

Co oznaczają kolory tablic rejestracyjnych?

Rejestracja auta starego Gdańsk

Rejestracja samochodu bez wychodzenia z domu

keyboard_arrow_up