fakty dla posiadających ubezpieczenie OC

10 faktów, o których warto wiedzieć posiadając ubezpieczenie OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czyli w skrócie OC, to obowiązkowa polisa wykupywana przez każdego posiadacza samochodu. Ma ona gwarantować, iż wszelkie szkody powstałe z winy ubezpieczonego zostaną pokryte z wykupionego zabezpieczenia chroniącego innych nie tylko przed zdarzeniami niedozwolonymi, lecz również losowymi, jak chociażby kolizja drogowa. Ubezpieczenie OC zawiera jednak w sobie wiele więcej informacji, które nie są powszechnie znane, a dla każdego posiadacza polisy są ważne.

10 ważnych informacji o ubezpieczeniu OC

Oczywiście wiedza ta nie tylko na co dzień jest przydatna. Szczególną staje się jednak z chwilą wyjazdu za granicę na wakacje samochodem, przy planowaniu jego sprzedaży lub zakupu, ale też wtedy, gdy dociekamy za co dokładnie płacimy lub planujemy zdobyć informacje w celu wybrania najlepszej na rynku oferty.

ubezpieczenie oc samochodów osobowych

Na tę ogólną wiedzę składają się m.in. następujące informacje:

  1. Kiedy prowadzimy pożyczony pojazd, za wszelkie ewentualne szkody w ruchu drogowym zapłaci jego właściciel – o ile ma wykupione ubezpieczenie, w przeciwnym razie odpowiedzialność spadnie zarówno na właściciela auta, jak i kierującego.
  2. Samochód, który nie jest używany, również musi posiadać wykupione ubezpieczenie OC – nie dotyczy to jednak samochodów historycznych (kolekcjonerskich) oraz pojazdów wolnobieżnych. W ich przypadku możliwe jest wykupienie ubezpieczenia na miesiąc czasu, a gdy pojazd stoi w garażu i nie jest użytkowany, nie musi posiadać obowiązkowego OC.
  3. Wraz z powyższym należy dodać, że brak OC w przypadku samochodów użytkowych może skutkować karą pieniężną w wysokości kilku tysięcy złotych – minimalnie 3500 zł.
  4. Ubezpieczenie OC jest ważne we wszystkich krajach Unii Europejskiej oraz tych, które podpisały tzw. porozumienie wielostronne. Bez obaw możemy więc wyjeżdżać samochodem za granicę, a warto też wiedzieć, iż zasięg OC można rozszerzyć o kraje, które nie mieszczą się w podanych wyżej warunkach.
  5. W niektórych sytuacjach OC nie pokrywa kosztów szkody spowodowanej przez kierowcę lub innej, należą tutaj: ucieczka z miejsca zdarzenia, szkoda powstała w stanie nietrzeźwości (pod wpływem wszelkich substancji psychoaktywnych), skojarzona z zagrożeniem środowiska naturalnego oraz powstała w wyniku kradzieży przedmiotów znajdujących się w samochodzie. W wymienionych wypadkach ubezpieczyciel nie odpowiada za szkodę lub przenoszona jest ona w całości na ubezpieczonego.
  6. Zniżek z tytułu bezszkodowej jazdy kierowca nie traci w całości. W przypadku kolizji drogowej zawsze utracie ulega tylko ich część, zatem w przypadku posiadania 60% zniżki, kierowca może utracić np. 30%. Aczkolwiek każdorazowo zależy to od indywidualnego rozpatrzenia sprawy.
  7. W przypadku zakupu samochodu z OC warto pamiętać, że ubezpieczenie nie zostaje przedłużone automatycznie, jak to ma miejsce w przypadku zakupionego osobiście.
  8. Różnice w cenie OC, zależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego, mogą wynosić nawet 2 tysiące złotych. Dlatego warto bardzo dokładnie zapoznać się z ofertami na rynku zwracając szczególną uwagę na zawarte w pakietach usługi – niekoniecznie bowiem droższa oferta może być tą niekorzystną.
  9. Od 2015 roku istnieje nowe pojęcie – bezpośrednia likwidacja szkód (BLS). Zmiana ta dotyczy już teraz wszystkich towarzystw ubezpieczeniowych, a oznacza możliwość zgłoszenia szkody we własnym towarzystwie, a nie jak niegdyś w towarzystwie sprawcy kolizji. Wzrasta tym samym waga oceny jakości usług przez wybieranego przez nas ubezpieczyciela.
  10. Poszkodowany w kolizji drogowej ma aż 3 lata na zgłoszenie tego faktu ubezpieczycielowi. Należy jednak pamiętać, że im później zgłaszana jest szkoda, tym większa krzywdę wyrządza sobie poszkodowany, wpływa to bowiem na wiele czynników warunkujących wysokość rekompensaty, a m.in. przez fakt, iż z upływem czasu rzeczoznawcy mają utrudnione zadania w kwestii oceny powstałych szkód.

Ubezpieczenie OC a jego wzrastająca cena

Powyższe dane, z pewnością interesujące, nie są jednak tymi, których poszukuje większość kierowców. Największe zainteresowanie wzbudzają bowiem informacje, które wiążą się z ceną ubezpieczenia.

Nie można nie zauważyć, że w ostatnich latach koszty ubezpieczenia OC wzrastają. Nie mają z tym wiele wspólnego zmiany w gospodarce, inflacja czy inne czynniki ekonomiczne. W dużym stopniu spowodowane to jest faktem, iż towarzystwa ubezpieczeniowe tracą wiele pieniędzy w sprawach sądowych z powództwa cywilnego, w których poszkodowani w wypadkach komunikacyjnych dochodzą swoich praw. Innymi słowy nie zadowalają się standardowymi rekompensatami i licząc na większe odszkodowanie składają pozwy do sądów.

Owe zadośćuczynienia liczone są w setkach milionów złotych każdego roku. Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą więc w jakiś sposób zrekompensować sobie te straty. Stąd właśnie, jak można podejrzewać, wynikają również kolosalne czasem różnice w ubezpieczeniu OC, które w jednej firmie kosztuje 500 zł, a w innej 1500 zł.

Wniosek jaki można z powyższego wyciągnąć sprowadza się do ostrożności przy zakupie OC oraz bardzo dokładnego oszacowaniu usług, które polisa zawiera. Może się bowiem okazać, że za 1000 zł więcej wcale nie oferuje się nam czegoś wyjątkowego, a jedynie „udział” w odzyskiwaniu ponoszonych przez towarzystwo ubezpieczeniowe strat.

Oceń stronę

Ostatnie wpisy

zmiany w rejestracji pojazdów

ISTOTNE ZMIANY W REJESTRACJI POJAZDÓW OD STYCZNIA 2024 ROKU

Pojazd sprowadzony z Holandii

Polskie Tablice, Holenderski Samochód: Jak Sprowadzić i Zarejestrować Pojazd z Holandii

Zmiany dotyczące rejestracji samochodów

Zmiany dotyczące rejestracji samochodów w 2024 roku

kolory tablic rejestracyjnych

Co oznaczają kolory tablic rejestracyjnych?

Rejestracja auta starego Gdańsk

Rejestracja samochodu bez wychodzenia z domu

keyboard_arrow_up