Ubezpieczenie samochodu nowego Gdańśk

Ubezpieczenie samochodu – zwyżki

Zakup nowego samochodu wiąże się z dopełnieniem kilku obowiązków. Oprócz przerejestrowania samochodu na siebie mamy obowiązek wykupić co najmniej podstawowe ubezpieczenie OC. W niektórych sytuacjach musimy się liczyć z powiększeniem kwoty bazowej.

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu

Ubezpieczenia samochodowe dzielimy na obowiązkowe OC (odpowiedzialność cywilna) oraz dobrowolne AC (autocasco) i NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków).

Wysokość podstawowego ubezpieczenia samochodu zależy od bardzo wielu czynników. Na dodatek nie ma w tym wypadku zasad ogólnych. Każda firma ubezpieczeniowa prowadzi własną politykę cenową.

Zwyżki OC – kogo dotyczą

W najgorszej sytuacji są klienci do 25 roku życia. Trzeba wiedzieć, że towarzystwa ubezpieczeniowe opierają swoje wyceny w dużej mierze o statystyki. A według tych, młodzi kierowcy najczęściej dopuszczają się wykroczeń prowadzących to stłuczek i wypadków drogowych. Zależnie od firmy, kierowcy do 25 roku życia muszą liczyć z opłatą większą nawet o 50% od kwoty bazowej. Dodatkowym argumentem, którym kierują się ubezpieczyciele w tej sytuacji jest kwestia stosunkowo krótkiego stażu posiadania prawa jazdy.

Kogo jeszcze mogą dotyczyć zwyżki ubezpieczenia samochodu:

  • właściciele samochodów starszych niż 10-cio letnie – jest to wynikiem tego, iż starsze samochody nie posiadają wielu dostępnych obecnie systemów bezpieczeństwa, stąd potencjalnie łatwiej nimi o wypadek;
  • właściciele samochodów mogących przewieźć więcej niż 6 osób;
  • kierowcy, którzy spowodowali w ciągu ostatniego roku zdarzenie drogowe (chyba, że posiadali już zniżki, wtedy po prostu stracą część z nich);
  • taksówkarze – ze względu na charakterystykę i częstotliwość wykorzystywania samochodu;
  • właściciele szkół nauki jazdy – podobnie jak taksówkarze, ale tutaj dochodzi jeszcze kwestia kierowania pojazdem przez osoby bez uprawnień.

Ubezpieczenie samochodu starego Gdańsk

Tego, jakie przesłanki kierują firmą ubezpieczeniową podczas wyceny ubezpieczenia OC i AC pojazdów, niestety się nie dowiemy. Pozostaje nam jedynie porównywać możliwie najwięcej ofert z różnych firm, aby znaleźć najlepsze dla nas rozwiązanie.

Bonus-Malus

Jedynym aspektem wyceny, który jest jawny dla klientów to tzw. tabela bonus-malus. Jest to zestawienie punktowe, w którym można zyskać dodatkowe zniżki za bezszkodową jazdę. Nie jest ona również uogólniona i każdy ubezpieczyciel karze i nagradza kierowców w inny sposób. To znaczy, że jeśli przez trzy lata ubezpieczenia samochodu w jednej firmie nasz współczynnik punktowy wyniósł 3, co przełożyło się bezpośrednio na 30% zniżek, to u innego ubezpieczyciela za taki sam wynik możemy uzyskać 35% zniżki.

Czynników wpływających na wysokość ubezpieczenia samochodu jest niezliczenie wiele. Na domiar złego – wiele z nich jest dla klienta niejawnych. Wiadomym natomiast jest, że czynnikiem zawsze zwiększającym nasze szanse na tańsze ubezpieczenie jest bezpieczna i bezszkodowa jazda.

Ostatnie wpisy

zmiany w rejestracji pojazdów

ISTOTNE ZMIANY W REJESTRACJI POJAZDÓW OD STYCZNIA 2024 ROKU

Pojazd sprowadzony z Holandii

Polskie Tablice, Holenderski Samochód: Jak Sprowadzić i Zarejestrować Pojazd z Holandii

Zmiany dotyczące rejestracji samochodów

Zmiany dotyczące rejestracji samochodów w 2024 roku

kolory tablic rejestracyjnych

Co oznaczają kolory tablic rejestracyjnych?

Rejestracja auta starego Gdańsk

Rejestracja samochodu bez wychodzenia z domu

keyboard_arrow_up