auto sprowadzone z zagranicy na lawecie

Co przyszłym właścicielom aut niesie nowy rok? Już 1 stycznia 2016 roku powita ich zniesieniem opłaty recyklingowej

Rok 2016 przyniesie dość poważną zmianę na rynku motoryzacyjnym. Jeśli wierzyć statystykom kupna, nowe przepisy bezpośrednio poprawią los wielu przyszłych właścicieli aut – już od początku stycznia znika opłata recyklingowa. Odciąży to kieszenie osób sprowadzających samochody z zagranicy lub kupujących sprowadzone auto w komisie, ponieważ nie będą już obarczone poniesieniem opłaty rzędu 500 zł.
Dziś wyjaśniamy, co dokładnie się zmieni i dlaczego.

Skąd ta zmiana przepisów?

Zmiany w przepisach odnoszą się do unijnej dyrektywy z 2000 r., w której przedstawione zostały regulacje dotyczące pojazdów wycofanych z eksploatacji. W ubiegłym roku Komisja Europejska zgłosiła zastrzeżenia do zgodności norm polskich w tym zakresie z normami europejskimi. Chodziło przede wszystkim o organizację wycofywania z eksploatacji zużytych pojazdów i ich recyklingu. W myśl nowych przepisów stacje demontażu nie będą już pobierały opłat za usługę od właścicieli samochodów zarejestrowanych nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach UE.

Ile mniej zapłacimy za sprowadzone auto?

Zmiany w przepisach zakładają zwolnienie z opłaty recyklingowej (dziś wynosi ona 500 zł) każdego sprowadzanego do Polski pojazdu, o ile został on zarejestrowany na terenie Unii Europejskiej lub Europejskim Obszarze Gospodarczym. Konsumenci lustrujący rynek samochodów używanych z pewnością przyjmą tę zmianę z radością. Oznacza to, że wycofane z eksploatacji auta, o ile zarejestrowano je na wspomnianym wcześniej obszarze UE i EOG, indywidualni konsumenci oddadzą do stacji demontażu, nie ponosząc żadnych kosztów.

Gorzej dla przedsiębiorców zajmujących się sprowadzanymi autami

Zmiany w prawie dotyczyć też będą właścicieli komisów i generalnie importerów. Ci sprowadzający do kraju ponad 1000 pojazdów rocznie zobowiązani zostaną do prowadzania i utrzymania co najmniej 3 stacji demontażu w każdym z województw. Łatwo obliczyć, że tacy przedsiębiorcy utrzymywać będą musieli sieć 48 punktów recyklingu w na terenie całego kraju.

Dodatkowe opłaty – w postaci kar w przypadku niespełnienia obowiązujących norm – poniosą też ci, którzy prowadzą stacje demontażu. Wynoszą one dokładnie: 0.05 zł za każdy kilogram brakującej masy odpadów w sytuacji, kiedy do spełnienia normy brakuje mniej niż 5%; stawka wzrośnie do 0.1 zł, gdy do wypełnienia normy zabraknie więcej niż 5%.

Zainicjowane przez UE zmiany wpłyną z pewnością pobudzająco na rynek sprowadzanych aut. Życzymy tym, którzy się na takie samochody w tym roku zdecydują, pomyślnego rejestrowania aut i komfortowego ich użytkowania. A nam wszystkim w rozpoczętym właśnie roku – szerokich dróg i odległych horyzontów.

Ostatnie wpisy

zmiany w rejestracji pojazdów

ISTOTNE ZMIANY W REJESTRACJI POJAZDÓW OD STYCZNIA 2024 ROKU

Pojazd sprowadzony z Holandii

Polskie Tablice, Holenderski Samochód: Jak Sprowadzić i Zarejestrować Pojazd z Holandii

Zmiany dotyczące rejestracji samochodów

Zmiany dotyczące rejestracji samochodów w 2024 roku

kolory tablic rejestracyjnych

Co oznaczają kolory tablic rejestracyjnych?

Rejestracja auta starego Gdańsk

Rejestracja samochodu bez wychodzenia z domu

keyboard_arrow_up