Rejestracja auta z zagranicy Gdańsk

Komu zlecić tłumaczenie dokumentów samochodowych

Jedną z pierwszych czynności, jakie powinniśmy wykonać po zakupie nowego pojazdu poza granicami kraju, jest zlecenie tłumaczenia dokumentów samochodowych. Sprawdź do kogo powinieneś się z tym udać.

Czy każdy może wykonać tłumaczenie dokumentów samochodowych?

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, dokumenty składane w urzędzie, muszą mieć moc prawną. Aby ją miały – tłumaczenia dokumentów zakupionego za granicą pojazdu, muszą być wykonane przez tłumacza przysięgłego. Jest to zawarte w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury, dotyczącym rejestracji pojazdów.

Taki dokument zawiera pieczęć, na której znajdują się dane tłumacza, co gwarantuje nam rzetelność przekładu. Specjalista bierze również odpowiedzialność prawną za ewentualne pomyłki w tłumaczeniu i wynikające z nich konsekwencje.

Ceny tłumaczenia dokumentów wahają się w zależności od wielkości zlecenia. Zależą również od kraju pochodzenia samochodu. Wewnętrzne przepisy i rodzaje wymaganych dokumentów różnią się od siebie w każdym kraju, więc ostateczna cena ustalana jest zazwyczaj indywidualnie.

Rejestracja pojazdu z zagranicy

Samo przetłumaczenie dokumentów samochodowych jest początkiem żmudnej drogi, prowadzącej do rejestracji auta. Czeka nas następnie wizyta w urzędzie celnym, skarbowym i komunikacji. Należy pamiętać, że na złożenie protokołu akcyzy mamy zaledwie 14 dni od przekroczenia granicy Polski nabytym samochodem. Następnie w terminie 30 dni musimy akcyzę opłacić (nie później niż w dniu rejestracji samochodu). Kwota akcyzy zależna jest od pojemności silnika rejestrowanego auta:

  • samochody o pojemności silnika do 2000 cmm – 3,1% wartości rynkowej;
  • samochody o pojemności silnika powyżej 2000 cmm – 18,6% wartości rynkowej.

Inne koszty, ponoszone w urzędach, to:

  • rejestracja pojazdu z zagranicy w wydziale komunikacji – 256 zł + 17 zł opłaty skarbowej;
  • w urzędzie skarbowym w przypadku zwolnienia z podatku VAT – 160 zł + 17 zł opłaty skarbowej lub podatek VAT23 + kwota akcyzy w przypadku aut osobowych.

Zleć te czynności fachowcom

Rejestracja pojazdu z zagranicy używanego Gdańsk

Jeśli przeraża Cię cały proces samodzielnego rejestrowania auta kupionego za granicą, lub nie masz czasu na długie wizyty w urzędach i wypełnianie wielu dokumentów – możesz oddać to w ręce specjalistów. Nasza firma przeprowadzi Cię przez cały proces, począwszy od tłumaczenia dokumentów samochodowych, a skończywszy na dostarczeniu nowych tablic rejestracyjnych pod wskazany adres. Musisz jedynie złożyć dokumenty i podpisać pełnomocnictwo.

Ostatnie wpisy

zmiany w rejestracji pojazdów

ISTOTNE ZMIANY W REJESTRACJI POJAZDÓW OD STYCZNIA 2024 ROKU

Pojazd sprowadzony z Holandii

Polskie Tablice, Holenderski Samochód: Jak Sprowadzić i Zarejestrować Pojazd z Holandii

Zmiany dotyczące rejestracji samochodów

Zmiany dotyczące rejestracji samochodów w 2024 roku

kolory tablic rejestracyjnych

Co oznaczają kolory tablic rejestracyjnych?

Rejestracja auta starego Gdańsk

Rejestracja samochodu bez wychodzenia z domu

keyboard_arrow_up